بوش پیستون خودرو چیست ؟

بوش پیستون و رینگ 206 فرانس موتور اصلی تشکیل شده از با کیفیت ترین مواد اولیه از ترکیه برای خودرو پژو  206 ، بوش پیستون پژو 206 یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطعات موتور خودرو به حساب می آید ، و تولید انرژی خودرو وظیفه اوست . اهمیت این قطعه همانند اهمیت قلب در بدن انسان می باشد و در پژو 205 شمرده می شود ، چرا که درصورتی که قلب در بدن انسان به طور سالم کار نکند باعث بروز بیماری های قلبی می باشد ، بوش پیستون نیز در صورتی که به حالت درست کار نکرده باشد باعث به وجود آمدن خرابی در موتور خودرو می شود و در نهایت سبب از کار افتادن آن نیز می شود .

بخشی از فرایند تولید بوش پیستون :

فرایند های سرما و گرما هم برای به دست آمدن ویژگی های صحیح قطعه که با نوع محصول مطابقت داشته کنترل می گردد . قسمت پردازش آن که شامل ماشینکاری ، آبکاری و پوشش و مونتاژ است به واحد های ریختگری مربوط می باشد .

در یک نتیجه کلی نگر و کوتاه باید گفت رینگ پیستون ne آلمانی برای این بوش پیستون بسیار مناسب هستند .

وظایف رینگ ها :

به حلقه هایی رینگ گفته می شود که در شیارهای مشخصی دور این قطعه قرار گرفته است . وظایف این رینگ های توضیح داده شده به حالت های زیر است :

  • کاهش اصطکاک و جلوگیری از استهلاک موجود
  • محفاظت کردن از تراکم وجود داشته شده در قسمت بالایی پیستون
  • کاهش تماس میان پیستون و سیلندر
  • حفظ کردن میزان روغن مناسب و وجود داشته در جداره سیلندر
  • انتقال دادن حرارت از پیستون به سیلندر

به همان حالتی که در بخش قبل بررسی شد ، طبقه بندی و تقسیم بندی رینگ بر اساس کارکرد و یا محل قرار گرفتن آن صورت می گیرد . کارکرد رینگ های متراکم باعث جلوگیری کردن از خارج شدن گاز شده ، در صورتی که رینگ های روغن سبب کنترل کردن مقدار میزان روغن روی جداره پیستون می گردد .

بوش سیلندر چیست ؟

در حالت کلی در ادبیات فنی ، بوش به استوانه ‌ای توخالی گفته می‌شود که در جهت افزایش دادن قطر داخلی ، تسریع و تسهیل در فرآیند تعمیر و البته عموما برای روغن ‌کاری و خنک‌ کاری شدن هرچه بهتر در مسیرهای حرکتی رفت و برگشتی استفاده می شود .

برای مثال در قسمت جلوبندی اتومبیل ، قسمت اتصال طبق به شاسی را با یک استوانه‌ ای کوچک پر می ‌کنند و با استفاده از بلبرینگ‌ هایی که به‌ کار گرفته ‌شده در قسمت مقطعی بیرونی آن سبب کاهش تنش دو فلز متصل به‌ هم در زمان حرکت می ‌شود . همچنین در داخل برخی موتورها ( که اصطلاحا در بازار به عنوان موتور‌های تر شناخته شده اند ) نیز دقیقا همین وسیله موجود است .

انواع بوش سیلندر ؟

بوش سیلندر قطعه ‌ای می باشد که در تمام موتورها به چشم میخورد ولی در برخی از آنها این قطعه به بدنه سیلندر متصل بوده و مستقیما خنک ‌کاری نمی ‌شود اما در برخی دیگر بوش یک قطعه مجزا می باشد که در ما بین آن و بدنه سیلندر به واسطه آب ، خنک‌ کاری آن انجام می ‌شود . در برخی موتورها هم بوش با آب در تماس نمی باشد که از آنها تحت عنوان بوش خشک یاد می شود . در مقابل آنها در برخی از موتور ها بوش به صورت مستقیم با آب در تماس می باشد و باعث خنکی آن می شود که از آن هم به عنوان بوش تر یاد می شود .

کاربرد های بوش سیلندر ؟

تا به اینجا تعریفی کلی از بوش سیلندر گفته شد و حتی وظیفه آن را هم تا حدودی متوجه شدید ولی چرا باید درون سیلندر از بوش استفاده کنند ؟ در جواب این سوال باید گفت فرض کنید بنا به دلایل مختلف ، بدنه داخلی سیلندر در اثر سایش به یاتاقان و پیستون آسیب دیده باشد . در این صورت اگر بدنه سیلندر یک تکه باشد ، برای حل مشکل خراشیدگی نیاز است بدنه داخلی سیلندر را تراشکاری کنیم که این کار هم بسیار زمان ‌بر و هزینه‌ بر بوده و هم در کنار آن سبب بزرگتر شدن قطر سیلندر می شود . ولی وقتی موتور از بوش مجزا بهرمند شود ، به آسانی در هنگام بروز مشکلاتی این چنینی میتوان بوش را از موتور جدا و تعویض کرد .

منبع : امداد خودرو تبریز

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonتماس سریع کلیک کنید